15 paź 2012

Kupuj odpowiedzialnie ! - Wear fair targi odpowiedzialnej modyZ niecierpliwością czekałam na pierwsze polskie targi odpowiedzialnej mody. I doczekałam się. W Łodzi  12-14. X. 2012 można było  zobaczyć  firmy i projektantów którzy przecierają szlaki ekologicznej mody w naszym kraju. Dla chętnych były warsztaty, nauka szycia, wymienialnia ubrań. 


   W ramach wydarzenia, odbył się między innymi pokaz filmów dokumentalnych i międzynarodowa debata  „Odpowiedzialna moda – działania, sukcesy, wyzwania”. Byłam, widziałam, przeżywałam i podzielę się z Wami krótką relacją.

„Chiny w kolorze blue"  to dokument o przemyśle odzieżowym, pokazany poprzez historię 17-letniej Jasmine. Dziewczyna pomaga utrzymać rodzinę, ale myślami jest jeszcze dzieckiem, snującym bajkowe fantazje.
Film pokazuje złe, wizualne brzydkie warunki pracy i życia robotników. Sceny rozgrywają się w fabryce o dobrej reputacji, która ma niewiele do ukrycia. Aż strach pomyśleć co dzieje się w małych monofaktórach.  Film okazał się niewygodny dla Chin, zanim można było go obejrzeć ekipa filmowa została aresztowana, a taśmy skonfiskowane. Ale udało się!  China Blue pokazuje to o czym nie chcemy myśleć jako konsumenci.
„Opowieści przemysłu odzieżowego”  to krótka 12 minutowa  opowieść o Kalponie Akter, pracownicy fabryki odzieży w Bangladeszu. Kalpona   obecnie działa na rzecz poszanowania praw pracowniczych. Film można obejrzeć na stronie Clean Clothes Polska


Jak można przeciwdziałać trudnej sytuacji pracowników i degradacji środowiska? Odpowiedzi można było poznać na debacie  „Odpowiedzialna moda – działania, sukcesy, wyzwania” zorganizowanej przez Polską Zieloną Sieć


Treści wystąpień skierowane były głównie do przedsiębiorców; "co jako firma możemy zrobić lepiej, jak możemy poprawić sytuację pracowników?, jak unikać zanieczyszczania środowiska?, czym mamy się kierować, przy wyborze dostawców?".  
Gośćmi byli przedstawicielami Fair Wair Foundation, NICE Fashionmarki Slogan.
 Na stronie organizatorów można przeczytać dokładną relację z debaty: "Odpowiedzialna Moda - działania sukcesy wyzwania". Relacja z debaty międzynarodowej

Moją relacją jest refleksja, że mimo mody na eko jako konsumenci wiemy niewiele. Kupując nie wiemy na co zwracać uwagę, jak trafnie wybierać (choć w Polsce wybór jest jeszcze niewielki). W naszym kraju żadna z dużych firm odzieżowych nie może poszczycić się działaniami w kierunku dopowiedzianej mody. Czy wiemy kto i w jakich warunkach produkuje ubrania polskich marek?  Czy wielmy ile litrów wody zostało zanieczyszczonych przy produkcji naszego ubrania? Mamy dużo do zrobienia! Pierwszy milowy krok to edukacja i zobaczenie problemu! Czytajmy, ogladajmy i wymagajmy od marek by były odpowiedzialne za pracujących dla nich podwykonawców i środowisko. 

  Na zakończenie krótka fotorelacja z targów odpowiedzialnej mody: 

1 komentarz:

  1. jejku! zjawiskowe, fantastyczne, żałuje że nie wiedziałam i mnie tam nie było.
    temat piękny i trudny zarazem wszystko co napisałaś to prawda niewiele się jeszcze w tym kierunku u nas dzieje, ale cieszę się, że coś w ogóle zaczyna.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...