Z niecierpliwością czekałam na pierwsze polskie targi odpowiedzialnej mody. I doczekałam się. W Łodzi 12-14. X. 2012 można było zobaczyć firmy i projektantów którzy przecierają szlaki ekologicznej mody w naszym kraju. Dla chętnych były warsztaty, nauka szycia, wymienialnia ubrań.
W ramach wydarzenia, odbył się między innymi pokaz filmów dokumentalnych i międzynarodowa debata „Odpowiedzialna moda – działania, sukcesy, wyzwania”. Byłam, widziałam, przeżywałam i podzielę się z Wami krótką relacją.
„Chiny w kolorze blue" to dokument o przemyśle odzieżowym, pokazany poprzez historię 17-letniej Jasmine. Dziewczyna pomaga utrzymać rodzinę, ale myślami jest jeszcze dzieckiem, snującym bajkowe fantazje.
Film pokazuje złe, wizualne brzydkie warunki pracy i życia robotników. Sceny rozgrywają się w fabryce o dobrej reputacji, która ma niewiele do ukrycia. Aż strach pomyśleć co dzieje się w małych monofaktórach. Film okazał się niewygodny dla Chin, zanim można było go obejrzeć ekipa filmowa została aresztowana, a taśmy skonfiskowane. Ale udało się! China Blue pokazuje to o czym nie chcemy myśleć jako konsumenci.
Jak można przeciwdziałać trudnej sytuacji pracowników i degradacji środowiska? Odpowiedzi można było poznać na debacie „Odpowiedzialna moda – działania, sukcesy, wyzwania” zorganizowanej przez Polską Zieloną Sieć.
Treści wystąpień skierowane były głównie do przedsiębiorców; "co jako firma możemy zrobić lepiej, jak możemy poprawić sytuację pracowników?, jak unikać zanieczyszczania środowiska?, czym mamy się kierować, przy wyborze dostawców?".
Na stronie organizatorów można przeczytać dokładną relację z debaty: "Odpowiedzialna Moda - działania sukcesy wyzwania". Relacja z debaty międzynarodowej
Moją relacją jest refleksja, że mimo mody na eko jako konsumenci wiemy niewiele. Kupując nie wiemy na co zwracać uwagę, jak trafnie wybierać (choć w Polsce wybór jest jeszcze niewielki). W naszym kraju żadna z dużych firm odzieżowych nie może poszczycić się działaniami w kierunku dopowiedzianej mody. Czy wiemy kto i w jakich warunkach produkuje ubrania polskich marek? Czy wielmy ile litrów wody zostało zanieczyszczonych przy produkcji naszego ubrania? Mamy dużo do zrobienia! Pierwszy milowy krok to edukacja i zobaczenie problemu! Czytajmy, ogladajmy i wymagajmy od marek by były odpowiedzialne za pracujących dla nich podwykonawców i środowisko.
Na zakończenie krótka fotorelacja z targów odpowiedzialnej mody:
jejku! zjawiskowe, fantastyczne, żałuje że nie wiedziałam i mnie tam nie było.
OdpowiedzUsuńtemat piękny i trudny zarazem wszystko co napisałaś to prawda niewiele się jeszcze w tym kierunku u nas dzieje, ale cieszę się, że coś w ogóle zaczyna.